VÝZKUM A VÝVOJ

 

 

Od založení společnosti po současnost dochází k rozvoji výrobní základny a inovaci výrobků společnosti Meopta na základě vlastního vývoje. Mezi oblasti, které Meopta rozvíjela od svého založení, patří zvětšovací technika,, fotografické přístroje, zaměřovací a pozorovací dalekohledy, luminometry, různé typy RTG objektivů a stále se rozvíjející řady hranolových soustav pro LCD a DLP projektory. Oddělení výzkumu a vývoje rovněž nabízí zkušenosti s širokou škálou opticko mechanických a optoelektrických aplikací a přístrojů. V rámci vývojových úkolů se provádí:

·        optické výpočty a optická měření,

·        konstrukce optických systémů,

·        průmyslový design,

·        MTF kalkulace,

·        toleranční analýzy,

·        vývoj a výpočet supertenkých optických vrstev,

·        montáž a justáž optickomechanických a optoelektronických soustav.

 

Součástí oddělení je prototypová dílna, zaměřená na výrobu funkčních vzorků a prototypů vyvinutých zařízení. a zkušební laboratoře, ve kterých se provádí všechny typy testů – optické, mechanické a životnostní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dostupný konstrukční software

 

Pracoviště ve vývojové a výrobní konstrukci jsou vybavena nejmodernějšímy CAD/CAM systémy a Pro/Engineer.

 

V oblasti vývoje optiky konstruktéři využívají programy ZEMAX, OSLO a AutoCAD LT. Optický konstrukční program ZEMAX slouží k optimalizaci optických soustav, k výpočtu tolerancí a k analýze čočkových a hranolových soustav. Program umožňuje provádět optické výpočty, sekvenční a nesekvenční modelování optických soustav a podporuje různé druhy zdrojů pro sekvenční a nesekvenční analýzu. ZEMAX se využívá pro konstrukci dalekohledů, mikroskopů, různých typů objektivů, umožňuje modelování proměnlivé propustnosti pro tenké vrstvy, podporuje astigmatické a eliptické diodové sekvenční zdroje a nesekvenční zdroje – bodový, kosinový, Gaussův elitický svazek, svazek z válcové plochy, svazek laserové diody atd.

Uživatel programu má možnost definovat vlastnosti povrchů včetně tvaru, lomu, odrazu, indexu, teploty, polarizace, přenosu a difrakce.

 

Vývojoví konstruktéři elektro využívají k vytváření návrhů elektrických schémat a pokročilých návrhů desek plošných spojů OrCAD Capture, OrCAD Layour a AutoDAC LT. OrCAD Capture slouží pro návrh elektrických schémat a poskytuje vše pro návrh, realizaci a ověření analogového obvodu, kontrolu schémat existujících DPS apod. Program umožňuje rychlé vyhledávání a výběr součástek nebo uzlů spojů a ověřování obvodů v počáteční fázi, před jejich předáním k dalšímu zpracování.

OrCAD Layout umožňuje pokročilý návrh DPS. Program poskytuje konstruktérům všechny potřebné funkce od seznamu spojů, rozmísťování a tahání spojů, až po konečný výstup. Layout má rozsáhlé možnosti tvorby výstupních sestav a může generovat uživatelské sestavy.

 

Vývojoví konstruktéři mechaniky jsou vybaveni pro práci ve 2D programem AutoCAD LT a pro modelování ve 3D programu Pro/ENGINEER.

Konstruktéři mechaniky navazují na práci konstruktérů optiky a elektro a vzniká zde úzká zpětná vazba. Rozkreslují  pro každý projekt desítky součástí – rotačních, s tvarovým povrchem, excentrických, plochých, profilových, objemových, s ozubením, drážkováním, rýhováním, se zápichy, výbráním plochy.

 

AutoCAD LT obsahuje produktivní nástroje pro kótování a poznámkování, kreslící a editační nástroje.

 

Pro/ENGINEER je v současné době nejvíce používaným programem při konstrukci a následné výrobě. Program představuje komplexní a integrované prostředí pro vývoj výrobku, umožňuje modelování dílů a sestav, automatické generování kompletní výkresové dokumentace, vytváření různých typů pohledů, průmětů, detailů, provádění automatických řezů v dílech a v sestavách, zobrazování kót včetně tolerancí. Program dovoluje snadno editovat výkresovou dokumentaci, automaticky vytvářet pozice a generovat kusovník.