Dekoherence a kvantová korekce chyb

Podobný problém je ale i u klasických počítačů. Pravděpodobnost chyby na jeden bit za jednotku času je však u nich tak malá, že i u nejrozsáhlejších reálných výpočtů je celková pravděpodobnost chyby zanedbatelná. Kromě toho klasická informatika zná exponenciálně účinné samoopravné kódy [obecně se m bitů kóduje na n bitů (n>m)].

Je snaha vytvořit také kvantové samoopravné kódy. Klasické postupy však nelze mechanicky převzít, jednak proto, že obecný stav qubitu nelze namnožit, a také proto, že při zjišťování stavu sytému měřením se stav obecně změní. Zakódování jednoho qubitu do více je nicméně možné a dostatečně šetrné měření "syndromu chyby" je možné také.

Zatím byly navrženy kódy na "ochranu" jednoho qubitu. Periodickou opravou chyb lze stav qubitu (třeba v kvantové paměti) udržet s vysokou pravděpodobností nezměněný po výrazně delší dobu, než kdyby byl qubit ponechán sám sobě (analogie s kvantovým Zenonovým jevem).

I když na obecný typ chyby nestačí, nemusí být tento jednoduchý model, vzhledem k tvaru některých interakčních Hamiltoniánů (interakce qubitu s prostředím), vzdálen až tak moc od reality, jak se může zdát na první pohled.

Stav po interakci s prostředím může mít samozřejmě tvar obecné superpozice nebo ještě spíše statistické směsi výše uvedených stavů. Měření na ancille ovšem vždy vybere pouze jeden z nich.


Dva příklady možných praktických realizací kvantových počítačů
(na obou se již na několika místech ve světě pracuje i experimentálně)

Chladné ionty v pasti [J.I. Cirac, P. Zoller, Phys. Rev. Lett. 74 (1995), 4091]

NMR (nukleární magnetická rezonance) [N. Gershenfeld, I.L. Chaung, Science 275 (1997), 350]

< PŘEDCHOZÍ SYLABUS